Bu, cevaplanması oldukça zor olan bir sorudur. Aslında en nadir göz renginin gerçekten ne olduğu tartışma konusudur. Bu kısmen “nadir”in kendisinin göreceli bir terim olabileceğinden, bir göz renginin dünyanın bir yerinde çok nadir görülebildiği ve bir başka yerinde ise oldukça yaygın olabileceğindendir.

Bilimsel olarak kanıtlanması zor olsa da daha az yaygın olan bazı renklerin neler olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Nadir Göz Renkleri Nelerdir?

 

Göz renkleri en nadirden en yaygına göre:

 • Yeşil, Kehribar ve Menekşe / Kırmızı (bu üçü çok nadirdir)
 • Siyah (gözlerin gerçek siyah değil, sadece çok koyu kahverengi)
 • Mavi
 • Gri
 • Elâ
 • Kahverengi
Yeşil gözler dünyanın çoğu bölgesinde nadirdir 

Yeşil gözler

 

Yeterince bilimsel araştırma yapılmamış olsada yeşil dünyanın en nadir göz renklerinden biridir. Dünya nüfusunun yalnızca %2’sinin yeşil gözlere sahip olduğu, ancak bu rakamın nereden nasıl geldiğini belirlemek oldukça zordur ama yaygın görüş budur.

Sayı doğru olsa bile, dünyada yaşayan 7,3 milyar insanının %2’si 146 milyondur. Bu kabaca Rusya’nın nüfusuna eşittir. Bu yeşil gözlerin özel olmadığını söylemek için değil, çünkü nerede yaşadıklarına bakmak gerekir. Dünyanın çoğu yerinde, hemen hemen herkesin kahverengi saçları ve gözleri var, yeşil çok nadir ya da hiç yok.

Yeşil gözler bazen içlerinde hem kahverengi hem de yeşil olan ela gözlerle karıştırılır. Farkı söylemek için, doğal ışıklandırmaya (güneş ışığı) gidin ve yeşil, ela veya kahverengi gözlere sahip olduğunuzu bildiğiniz kişileri karşılaştırmak için gözlerine bakınız. Aradaki farkı net olarak görebilirsiniz.

Yeşil Gözlerin Kökeni Nereden Geliyor?

 

Yeşil gözler, Kuzey ve Orta Avrupa’da en yaygın olarak görülse de Güney Avrupa ve Batı Asya’da da bulunabilirler. Daha önce de belirtildiği gibi, kahverengi bölgelere oranla yeşil veya mavi gözlerin daha yaygın olduğu birkaç ülke olsa da çoğu bölgede kahverengi saçlar ve gözler baskındır.

Örneğin, İrlanda ve İskoçya’da nüfusun %86’sının mavi veya yeşil gözleri vardır ve İzlanda’da kadınların %89’u ve erkeklerin %87’si mavi veya yeşil gözlere sahiptir. Avrupalı Amerikalılar arasında, yeşil gözler en çok Kelt (İrlanda, İskoçya, Galya ve Britanya) ya da Alman kökenli insanlarda yaygındır. Yeşil gözler kadınlarda daha sık görülür.

YKuzey ve Orta Avrupa’da en yaygın olmasına rağmen, herhangi bir ırkın insanları da yeşil gözlere sahip olabilirler.

Yeşil Gözlü Olan Ünlüler

 

 • Adele
 • Emma Stone
 • Amanda Seyfried
 • Clive Owen
 • Jon Hamm
 • Eddie Redmayne
 • Kate Middleton
 • Gael Garcia Bernal
Çoğu mavi gözler mor görünebilir. 

Menekşe ve Kırmızı Gözler

 

Bu bazıları için hayal kırıklığı yaratabilir ama, ancak gerçekte mor veya kırmızı renkli gözler insanlarda doğal olarak meydana gelmez. Bununla birlikte, bazı gözler farklı ışık veya makyaj altında mor gözükebilir.

Elizabeth Taylor, menekşe gözleriyle ünlüdür, ancak gerçekte, ışığa bağlı olarak menekşe renginde görünebilen çok mavi göz vardır. Bununla birlikte çift kirpik nadir olarak görülen bir genetik mutasyondur.

Albinizm, ciltte, saçta ve gözlerde çok az miktarda pigmente neden olan bir durumdur, buda bazen insanların menekşe veya kırmızı gözlere sahip gibi görünmelerine neden olur. Bu durum aşağıda açıklanmıştır.

Amber gözler hayvanlarda insanlardan daha yaygındır. Kaynak: Liz West 

Ayrıca Çok Nadir: Amber (kehribar) gözler

 

Gerçek kehribar gözler son derece nadirdir- en az yeşil gözler kadar nadirdir veya belki de daha nadirdir. Çoğu insan hayatında sadece birkaç amber gözlü insan görmüştür.

Kehribar gözler tamamen sağlıklıdır ve koyu sarımsı, altın ya da bakır tonuna sahiptir. Ayrıca az miktarda altın rengi gri içerebilirler. Bazı kaynaklar bunun, lipoküler denilen bir pigmentin varlığından (pheomelanin olarak da bilinir) kaynaklanabileceğini söylemektedir.

Kehribar gözler, kurt gözlerinde görülenlere benzersiz bir bakır renk tonuna sahip güçlü altın ve sarımsı renkten dolayı genellikle kurt gözleri olarak anılır. Kurtların yanı sıra kehribar göz rengi köpekler, evcil kediler, baykuşlar, kartallar, güvercinler ve balıklar gibi diğer hayvanlarda da bulunabilir.

Amber ve Diğer Göz Renkleri Arasındaki Fark

 

Kahverengi gözler, yeşil veya turuncu renklerini içermediğinden ela gözlerden farklıdır. Bazı gözler rengini değiştirebilir veya kırmızı veya altın lekeler içerebilir, kehribar gözlerin her zaman sağlam bir altın rengi vardır.

Zayıf aydınlatmada, elâ rengi gözleri olan biri ile kehribar rengi gözleri olan birisini karıştırmak kolaydır. Ancak doğal ışıklandırmada, ela gözlerin irisi içinde çok farklı iki renk olduğunu göreceksiniz. Genellikle kahverengi ve yeşildirler ayrıca benekler ve karışık renkler içerirler.

Amber Gözlü Olan Ünlüler

 

 • Nicole Richie
 • Nikki Reid
 • Evangeline Lilly
 • Darren Criss
 • Rochelle Aytes
 • Joey Kern

Siyah göz

 

Popüler inancın aksine, gerçek siyah gözler mevcut değildir. Gözlerinde çok fazla melanin bulunan bazı kişiler, ışık koşullarına bağlı olarak siyah gözlere sahip olabilirler. Ancak bu gerçekten siyah değil, sadece çok koyu bir kahverengidir.

Elâ gözler, aydınlatma gibi çevre koşullarına bağlı olarak kahverengi ve yeşil arasında değişir. 

Göz Rengi Arkasındaki Bilim

 

Göz rengi, görüldüğünden çok daha karmaşıktır, çünkü çok çeşitli faktör tarafından belirlenir ve özellikle ışığa bağlı olarak değişebilir.

Göz rengi şu şekilde belirlenir:

 • Gözünüzün iris dedinel renkli kısmında bulunan melanin miktarı ve türü,
 • İrisinizdeki ince bir doku olan stromun yoğunluğu ve bileşimi,
 • Aydınlatma koşulları (özellikle açık renkli gözlere sahip insanlar için)

Göz Rengi ve Genetiği

 

Genetik, gözünüzün irisinde ne kadar pigment bulunduğunu belirler. En fazla etkiye sahip iki ana gen olsa da göz renginin belirlenmesinde 16’ya kadar farklı gen rol oynar.

Melanin Göz Renklerini Nasıl Etkiler?

 

Melanin en yaygın bulunan pigmenttir ve gözler, saç ve deride bulunur. Feomelanin (daha fazla kırmızı ve sarı) ve eumelanin (kahverengi ve siyah görünme eğilimi gösteren) dahil olmak üzere çeşitli melanin türleri vardır.

Belirtilen mavi veya yeşil pigment olmadığını fark etmiş olabilirsiniz, yani buda gözün içinde hiç yeşil veya mavi pigment bulunmadığı anlamına gelir. Sadece bir tür pigment olan, melanin ve türevleri vardır. Öyleyse, sadece kahverengi tonları üreten bir pigment nasıl yeşil veya mavi gözüken gözler oluşturur?

Göz renginin yarısını gözünüzde bulunan pigment ile ilgili olsa da diğer yarısını gözümüzün içine giren ışık ile ilgisi vardır.

Işık Göz Rengini Nasıl Etkiler?

 

İrisiniz bir ön ve birde arka olmak üzere iki tabakaya sahiptir ve bunlar arasında, içinde protein bulunan stroma adı verilen ince bir doku tabakası (yani kolajen) bulunur.

Herkesin irisinde bir çeşit pigment vardır ve bu genellikle irisin arkasında bir melanin tabakası içerir. Bunun tek istisnası, irislerinde pigment eksikliği olan albinizm olan bazı insanlardır.

Yani, teknik olarak, herkes (albinizm hastaları hariç) aynı göz rengine sahiptir. Fark, nasıl algılandığıyla, yani irisin ön tabakasındaki melanin miktarı ve türüne ve ışığın onunla nasıl etkileşime girdiğine bağlıdır.

Melanin İçeriği ve Göz Rengi

 

Göz rengi İrisin Ön Katmanı Üzerinde Melanin Varlığı İrisin Arka Katmanı Üzerinde Melanin Varlığı Dominant Pigment Türü
Kahverengi Fazla Normal eumelanin
Mavi ışık Normal eumelanin
Gri Maviden bile daha az Normal eumelanin
Yeşil Maviden daha fazla, kahverengiden daha az Normal pheomelanin
Elâ Yeşilden daha fazla, kahverengiden daha az Normal Pheomelanin ve Eumelanin
Kehribar Fazla Normal pheomelanin
Kırmızı veya mor Hiç yok ya da aşırı miktarda az Hiç yok ya da aşırı miktarda az
aligncenter

Göz Renkleri Arkasındaki Biyoloji: Renkli Gözler

 

Mavi gözler

 

Mavi gözlü insanların irisinin ön tabakasında hiç ya da çok az melanine sahiplerdir, bu yüzden ışık gözün içinden geçerken, irisin arkasına çarpar ve sonra yansır. Stromadan geçerken, proteinlerin varlığı, gözlerin mavi görünmesini sağlayan mavi ışığın yayılmasına neden olur.

Bu fenomen (ışığın ışınımın dalga boyundan çok daha küçük parçacıklarla saçılması) Rayleigh saçılması olarak adlandırılır ve gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı durumdur.

Gri gözler

 

Ne yazık ki, insanların neden gri gözlere sahip olduğunu bilmiyoruz. Bununla birlikte, gri gözlerin nereden geldiği konusunda bazı teoriler vardır:

 • Gri gözlü insanlar, gözlerinde mavi gözlü insanlardan daha az miktarda melanin olabilir.
 • Işığın farklı şekilde dağılmasına neden olan farklı bir stroma bileşimine sahip olabilir.

Kahverengi gözler

 

Kahverengi gözlü insanlar, irislerinin her iki tabakasında da melanine sahiptir, bu yüzden ışık saçılımının etkisi görülemez. Gözler daha koyu görünür, çünkü daha fazla ışık emilir ve kahverengi renk ve renk değişimleri mevcut melanin miktarından gelir.

Yeşil gözler

 

Yeşil gözlü bireylerin ön iris tabakası, kırmızı veya sarımsı feomelanin olma eğiliminde olan az miktarlarda melanindir. Melanin konsantrasyonu çok düşük olduğundan, ışığın saçılma etkisi, gözün yeşile dönüşmesini sağlayan, feomelaninin sarımsı rengiyle karışan mavi bir renk verir.

Elâ gözler

 

Elâ gözler, iristeki rengini, lipoprojenin (pheomelanin) varlığından alır.

Kırmızı veya mor gözler

 

Albinizm olan insanlar genellikle mor veya kırmızı gözlere sahip olarak kabul edilir. Ancak, gerçek biraz daha karmaşıktır. Albinizm, insanların saçlarında, cildinde ve gözlerinde pigment eksikliğine neden olan bir durumdur. Albinizm olan insanlar irislerinde pigment bulunmadığından, ışık gözün arkasından ışık alabilir ve gözlerden çıkabilir.

Genellikle retinanın arkasındaki kan damarları nedeniyle kırmızı ışığı yansıtır. Gözler, bu kırmızı rengin melanin eksikliğinden kaynaklanan irisin mavimsi rengini ve daha önce belirtilen ışık saçıcı etkileri ile birleştiğinde menekşe görünebilir.

Aslında, gözlerin kırmızı görünmesinin nedeni, bir fotoğrafta kırmızı gözünüzün olmasıyla aynı nedendir, bu da gözün arkasından yansıyan ve iris boyunca geriye doğru uzanan ışığın sonucudur. Normal gözlerde ve ışık altında, ışık bu şekilde gözlerden yansımaz.

Neden Göz Rengi Değişir?

 

Mavi, yeşil veya ela göze sahip birçok insanın genellikle gözlerinin rengi aşağıdakilere bağlı olarak değiştirdiğini fark ederler:

 • Aydınlatma
 • Ne giyiyorlar?
 • Makyaj
 • Ruh Hali

Çünkü mavi ve yeşil renkli gözler, göz renklerini pigmentten değil, ışığın kalitesinden ve miktarından alırlar.

Böylece, farklı aydınlatma koşulları gözün rengini değiştirecektir. Ruh, göz bebeğinin boyutunu değiştirebilir, bu da irisin farklı bir renk olarak algılanmasını sağlar. Melanin miktarı değişmez, ancak ışığın irisin içinden yansıması ve saçılması değişir.

Göz renginizi doğal olarak değiştirebilir misiniz?

 

Bir bebeğin göz rengi ilk birkaç yıl içinde değişebilir. Bundan sonra, göz rengi büyük olasılıkla aynı kalacak ve göz renginizin görünümünü değiştirmenin tek yolu makyaj, giysi, aydınlatma ve renkli lenslerdir.

Lens kullanmak göz renginizi kalıcı olarak değiştirmeyecektir, ancak kör olmanıza neden olabilir. Bazı insanlar göz rengini değiştirmek için lens kullanmaları sonucu, korneanın iltihaplanmasına neden olurlar.

Çocuğumun Göz Renklerinin Ne Olduğunu Öğrenebilir miyim?

 

Ne yazık ki, bir çocuğun göz renginin ne olacağını kesin olarak tahmin etmek imkansızdır. Aslında, göz rengini belirlemeye yardımcı olmasından sorumlu olan on altı farklı gen olduğundan, göz rengini doğru bir şekilde tahmin etmenin bir yolu yoktur.

Bilim adamları, resesif bir gen olan göreceli olarak basit bir mavi göz ve dominant bir gen olan kahverengi gözlerin olduğunu ifade etselerde şu anda göz renginin 16 farklı gen tarafından belirlendiği bulunmuştur. Aslında, hemen hemen her ebeveyn-çocuk göz rengi kombinasyonu oluşabilir. Genel olarak, daha koyu renkler daha açık renklere baskındır.

Bu, göz rengini belirlemek için bulunan ana genlerin OCA2 ve HERC2 olduğunu biliyoruz. Gelecekte bebeğinizin göz rengini gözünüze, kardeşlerinin gözlerine ve ebeveynlerin gözlerine göre tahmin etmeye çalışmak için kullanabileceğiniz eğlenceli bir araç var.

Bunu denemek istiyorsanız, Göz rengini hesapla!

Güzel bir heterokromi örneği. 

Diğer renk çeşitleri

 

Temel renklerden farklı olarak göz renginde oluşabilecek başka varyasyonlar da vardır. Bildiğiniz gibi iris karmaşık bir yer! İrisin rengi, iris ve stroma içindeki doku, pigmentasyon, fibröz doku ve kan damarlarının bileşiminden meydana gelir. İşte ortaya çıkabilecek diğer göz renkleri.

Heterokromi

 

Bu, bir gözün diğerinden farklı renklere sahip olması veya bir irisin içinde farklı renklerin oluşması durumudur. Kate Bosworth ve van kedisi bunun iyi bir örneğidir. Bu, melaninin eşit olarak dağılmamasından kaynaklanır.

Eğer yakından bakarsanız, birçok irisinin çevresinde limbal halkası olduğunu görürsünüz. 

Limbal halka

 

Bir limbal halka, gözün irisinin etrafında karanlık bir halkadır. Yaşla birlikte azaldığı için genellikle gençlerde daha belirgindir. Bu gözler diğer insanlar tarafından daha çekici oldukları ifade edilir.

Göz Rengi Siyah ve Beyaz Olamaz

 

Arkadaşlarınızın gözlerine bakarsanız, tam olarak ne renk olduklarını anlamak oldukça zor olabilir. Birçok göz, ortadan kenarlara doğru farklı renklere sahiptirler veya iris çevresinde küçük farklılıklar gösterirler.

Bu özellikle açık renkli gözlere sahip insanlar için geçerlidir. İçlerinde renk lekeleri de fark edebilirsiniz. Bunların her biri, her bir gözü son derece benzersiz kılan şeyin bir parçasıdır. Bu lekeler (parmak izleri gibi) son derece eşsizdir. Tek yumurta ikizleri gibi genetik materyali aynı olan insanlar bile farklı iris dokularına sahiplerdir.

Gözlere ne kadar çok bakarsanız, her birinin ne kadar eşsiz olduğunu fark edeceksiniz. Öyleyse gözlerinzin özel olduğunu, hangi renk olursa olsun size ait olduğunu bilin!

Peki, insanlarda en nadir göz rengi nedir?

 

Sonuç olarak, yeşil gözlü ve kehribar gözlü insanların her ikisi de son derece nadir olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu daha nadiren diyebileceğimiz bir göz rengi yoktur. Aslında, göz rengi farklı coğrafi bölgelere değişir.

Dünyanın bazı bölgelerinde, yeşil gözler amber gözlerden daha nadirdir ya da tam tersi durum.

Çoğu insan yeşilin dünyadaki en nadir göz rengi olduğunu düşünür, ancak birçoğu kehribarın daha sıra dışı olduğunu söyler. Bu nedenle, yeşil ya da kehribar renginin dünyanın en nadir rengi olduğunu söylemek daha doğrudur.

Bununla birlikte, sadece irisin rengi değil göze bir bütün olarak bakarsak, o göz renginin kendine has olduğunu ve bu nedenle yeşil veya kehribar renginden daha eşşiz olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak en nadir bulunan göz rengi sizin göz renginizdir. Eşsiz ve benzersiz.